416.598.2475
194 Queen West, Toronto

THE BEST JAZZ OF January 2015.


Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
 
 
1
12:00 PM
Happy New Year!
2
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Artie Roth Group
09:45 PM
Hilario Duran Trio
3
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Chris Hunt Tentet + 2
07:30 PM
The Bacchus Collective
09:45 PM
Dixie Demons (CD Release)
4
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Club Django
07:00 PM
Allison Au Group
09:30 PM
Julia Cleveland Quintet
5
06:30 PM
U of T Jazz Ensembles
09:30 PM
Peter Hill Group
6
06:30 PM
Nathan Hiltz Quartet
09:30 PM
Julian Anderson-Bowes
7
06:30 PM
Melissa Lauren Group
09:30 PM
Florian Hoefner Quartet (NYC)
8
06:30 PM
Kevin Quain
09:30 PM
Florian Hoefner Quartet (NYC)
9
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Artie Roth Group
09:45 PM
Dave Young Group
10
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Olivier Babaz (Montréal)
07:30 PM
The Bacchus Collective
09:45 PM
Vaughan Misener Group
11
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Red Hot Ramble
07:00 PM
Allison Au Group
09:30 PM
Roarshaq
12
06:30 PM
U of T Jazz Ensembles
09:30 PM
Mike Malone & The Writers Jazz Orchestra
13
06:30 PM
Nathan Hiltz Country Swing
09:30 PM
Classic Rex Jam hosted by Chris Gale
14
06:30 PM
Melissa Lauren Group
09:30 PM
Michael Skinner Quartet
15
06:30 PM
Kevin Quain
09:45 PM
5x Downbeat Rising Star: New York's Jeremy Pelt with Johnny Griffith CD Release
16
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Artie Roth Group
09:45 PM
5x Downbeat Rising Star: New York's Jeremy Pelt with Johnny Griffith CD Release
17
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
N.O.J.O. (Neufeld Occhipinti Jazz Orchestra)
07:30 PM
Raoul and the BIGGER time
09:45 PM
Bernie Senensky's Double
18
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Dr. Nick & The Rollercoasters - Blues
07:00 PM
Allison Au Group
09:30 PM
Sam Dickinson Group
19
06:30 PM
U of T Jazz Ensembles
09:30 PM
Jazz Mechanics Big Band (Brampton)
20
06:30 PM
Nathan Hiltz & Whitney Ross Barris
09:30 PM
Classic Rex Jam hosted by Chris Gale
21
06:30 PM
Melissa Lauren Group
09:30 PM
Buddy Aquilina Group
22
06:30 PM
Kevin Quain
09:30 PM
Mike Murley Septet
23
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Artie Roth Group
09:45 PM
The Vipers
24
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Laura Hubert Group
07:30 PM
The Bacchus Collective
09:45 PM
Bruce Cassidy's Hotfoot Orchestra
25
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Freeway Dixieland Band
07:00 PM
Allison Au Group
09:30 PM
Three Blind Mice
26
06:30 PM
U of T Jazz Ensembles
08:30 PM
Juno Award Winners: John MacLeod's Rex Hotel Orchestra
27
06:30 PM
Griffith/Hiltz Trio
09:30 PM
Classic Rex Jam hosted by Chris Gale
28
06:30 PM
Melissa Lauren Group
09:30 PM
Andrew Boniwell Group
29
06:30 PM
Kevin Quain
09:30 PM
French / Turcotte
30
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Artie Roth Group
09:45 PM
Ryan Oliver Group
31
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Socialist Night School
07:30 PM
The Bacchus Collective
09:45 PM
Mike Downes Quartet (2014 Juno Award Winners)